احیای سنت‌ها در حج

حجت‌الاسلام والمسلمین نواب، نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت، در همایش تخصصی روحانیون اهل‌سنت اعزامی به حج پیش رو بیان کرد: چگونه در سفر حج تأثیرگذار باشیم؟

احیای سنت‌ها در حج را جدی بگیریدحجت‌الاسلام والمسلمین حاج آقای نواب، نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت، در همایش تخصصی روحانیون اهل‌سنت اعزامی به حج1402 بیان کرد.


چگونه در سفر حج تأثیرگذار باشیم؟


 


1) ابتدا از خداوند بخواهید که به شما این توفیق را بدهد دل‌های زائران را بدست بیاورید تا بتوانید اثرگذار باشید.


2) دومین اقدامی که زمینه اثرگذاری بر زائران را ایجاد می‌کند، نیازشناسی و داشتن برنامه است. فردی که می‌خواهد هنگام سفر مطلبی را تهیه و به زائر ارائه کند، توفیق چندانی نخواهد داشت. این برنامه‌ریزی باید قبل از سفر و براساس شرایط کاروان انجام گرفته باشد.
امیرالمؤمنین(ع) می‌فرماید: «قِوامُ العَیشِ حُسنُ التَّقدِیرِ و مِلاکُهُ حُسنُ التَّدبیر؛ پایدارى زندگى به برنامه‌ریزى درست و وسیله رسیدن به آن، مدیریّت صحیح است.


3) استواری زندگی در امورات مختلف، نیاز به حسن تدبیر و برنامه‌ریزی دارد. 
حسن اجرا در شرایط کاهش عوامل و کارگزاران حج، تلاش مضاعف برای اجرای برنامه‌هایی است که از قبل تدوین شده است.


4) چهارمین عاملی که می‌تواند زمینه اثرگذاری را ایجاد کند، احیای سنت‌هایی است که از پیامبر اسلام(ص) نقل شده است.
احیای سنت‌هایی که در کتاب سنن‌النبی ذکر شده از قبیل ارتباطات اجتماعی، نحوه احترام گذاشتن‌ها و ... می‌تواند به‌عنوان یادگاری از این سفر برای زائران باشد.


5) پنجمین عامل اثرگذاری ‌اخلاق‌مداری است. زائر باید این نکته را با تمام وجودش احساس کند که روحانی کاروان‌ش اخلاق‌مدار است.
مطالب مرتبط

نظرات کاربران